Gabinet weterynaryjny w Szydłowcu – Porady
Zachęcamy Państwa do lektury poradnika przygotowanego przez lekarza weterynarii – Andrzeja Podleśnego. W zamieszczonych poniżej tekstach znajdziecie Państwo praktyczne informacje, dzięki którym będziecie w stanie pomóc swoim pupilom w sytuacjach kryzysowych oraz dowiecie się m.in. jak samodzielnie zdiagnozować pierwsze oznaki chorób przenoszonych przez kleszcze oraz innych schorzeń. W przypadku, kiedy zwierzę wymaga leczenia, zapraszamy do skorzystania z kompleksowych usług naszej lecznicy weterynaryjnej. Zachęcamy do odwiedzenia klinik weterynaryjnych w Mirowie Starym lub Szydłowcu.
DLACZEGO WARTO WYKASTROWAĆ PSA, WYSTERYLIZOWAĆ SUKĘ?
STERYLIZACJA/KASTRACJA przynosi niezaprzeczalne korzyści : zmiany w zachowaniu seksualnym,brak potomstwa oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia pewnych chorób.
* zmiany w zachowaniu : mniejsza chęć ucieczek i włóczęgostwa, mniejsza agresja między samcami, mniejsza skłonność do znakowania terenu moczem, brak ciąży urojonej i towarzyszących jej objawów.
*korzyści dla zdrowia psów: skutecznie zapobiega powstaniu nowotworów jąder ,prostaty i jajników, sterylizacja suk przed pierwszą cieczką zapobiega wystąpieniu guzów nowotworowych gruczołu mlekowego, sterylizacja suk jest metodą zapobiegawczą ,ale też leczniczą w przypadku ropomacicza.
KASTRACJA,STERYLIZACJA – dlaczego warto wykonać zabieg u kocura i kotki?
KASTRACJA KOCURÓW: *eliminuje znaczenie terenu moczem(ma on bardzo intensywny zapach), * zmniejsza agresję wobec innych samców i chęć oddalania się od domu (mniejsze ryzyko wypadków komunikacyjnych oraz ran powstających w wyniku walki pomiędzy kotami) , *powoduje korzystne zmiany w zachowaniu- kocury stają się spokojniejsze i bardziej towarzyskie, * uniemożliwia pokrycie samicy.
STERYLIZACJA KOTEK: *eliminuje uciążliwe objawy towarzyszące rui(uporczywe pomiałkiwania,niepokój,ocieranie się o różne przedmioty),*trwale pozbawia zdolności do rozmnażania,zapobiegając niechcianym miotom kociąt,*zapobiega powikłaniom związanym z ciążą i porodem , *zapobiega infekcjom macicy i ropomaciczu oraz infekcjom gruczołu mlekowego, *minimalizuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego zwłaszcza gdy sterylizacja wykonana przed pierwszą rują.
ZWIĘKSZA ŚREDNIĄ DŁUGOŚĆ ŻYCIA KOTÓW NAWET 2-KROTNIE !!!
UWAGA NA KLESZCZE !!!
KLESZCZ jest to pasożyt żywiący się krwią Waszego psa lub kota.
CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ KLESZCZE TO NAJCZĘŚCIEJ : BABESZJOZA i BORELIOZA.
WYSTĘPOWANIE KLESZCZY: LASY,PARKI,ŁĄKI,TRAWY,DRZEWA I KRZEWY.
USUWANIE KLESZCZY -kleszcza należy mocno chwycić jak najbliżej skóry, najlepiej przy pomocy specjalnego urządzenia do usuwania kleszczy lub pęsety. Należy uważać ,aby go nie zgnieść.Następnie pewnym ruchem wyciągamy kleszcza. Po usunięciu sprawdzamy czy nie pozostały w skórze fragmenty aparatu gębowego kleszcza. Jeśli tak wymagana jest wizyta u lekarza weterynarii. Pamiętamy by po samodzielnym usunięciu kleszcza , miejsce ukłucia odkazić np. woda utlenioną lub alkoholem.Kleszczy nie usuwamy gołymi rękami ,gdyż narażamy się na ryzyko infekcji. Zaleca się obserwację miejsca ukąszenia przez około 30 dni. Jeżeli wystąpi rumień,obrzęk lub inna niepokojąca zmiana należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zwracamy również uwagę na stan ogólny zwierzęcia,błony śluzowe i kolor moczu. KLESZCZY NIE SMARUJEMY OLEJEM,MASŁEM i KREMAMI. Może to spowodować zatkanie tchawek kleszcza i wydalanie przez kleszcza większej ilości śliny i wymiocin ,które mogą zawierać chorobotwórcze patogeny dla zwierzęcia. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia.
Dokładnie kontrolujemy okrywę włosową Naszych Zwierzaków i powierzchnię skóry po powrocie do domu zwłaszcza z terenów gdzie występują kleszcze , najlepiej codziennie.
REGULARNIE STOSUJEMY PREPARATY PRZECIW KLESZCZOM !!!
Oto kilka zdjęć pacjenta z zaawansowaną BABESZJOZĄ
KRWIOMOCZ
ŻÓŁTACZKA
Pamiętajmy BABESZJOZA to najgroźniejsza i najczęściej spotykana choroba przenoszona przez kleszcze u psów.